Oplatí sa študovať Sociálnu prácu na vysokej škole?

Autor: Peťo Dlhý | 14.10.2007 o 18:44 | Karma článku: 11,99 | Prečítané:  9325x

Vysoká škola tiež nie je prejsť ružovou záhradou, ako to zistili mnohí, ktorí študujú na VŠ. Sociálna práca obsahuje v sebe všetky prvky pedagogiky, zdravotníctva, pravá, sociológie, ekonomiky, filozofie, etiky a človek , ktorý sa rozhodne študovať SP sa musí boriť jednotlivými zákonmi ako zákon o rodine, zákonník prace, správne a občianske pravo, pravo sociálneho zabezpečenia, Prechádza samotnou sociálnou politikou a psychosociálnymi výcvikmi. Učí sa ako byť správnym mediátorom, psychológom, sociálnym pracovníkom a pedagógom v jednom. Manažment na sociálnej práci taktiež nechýba, čiže musí byt i dobrým manažérom. Toto všetko je dôležité, aby mohol podávať dobrý výkon v sociálnej sfére, aby ak príde klient za ním, alebo on za klientom bola adekvátne riešená situácia. A tu sa pravé naskytá problém, alebo lepšie nepomer.

hrahra
Nepomer medzi úlohami sociálneho pracovníka, ktoré musí spĺňať a samotným odmeňovaním. Ja som taktiež študoval sociálnu prácu a keď som prišiel pracovať do tejto sféry tak som zistil krutú realitu, že odmeňovanie sa riadi zákonom o verejnej správe, ktoré je rozdelené do 3 tabuliek pričom sociálny pracovník nie je ani pod zdravotníkmi, ale až pod samotným pedagogickým odmeňovaním. To znamená, že je zahrnutý v základnej tabuľke odmeňovania z toho vyplýva že jeho plat je v čistom 9000 Sk. Takáto realita spôsobuje štatisticky to, že z môjho ročníka, ktorý sme končili 57 pracujeme v sociálnej oblasti „ 3 „. Z toho mi vyplýva, či sa vôbec oplatí študovať sociálnu prácu, keď perspektívy po ukončení štúdia, sú platovo minimálne. Viem a som šťastný, že platy zdravotníkov sa zvyšujú, taktiež aj platy učiteľov, ale viem aj to, že sociálny pracovnici nemajú čím dotlačiť štát, aby riešil i tuto situáciu. Zdravotníci prestanú robiť zomrú ľudia a môžu to byť i samotní poslanci, pedagógovia prestanú učiť ľudia nebudú mať vzdelanie a neuplatnia sa na trhu prace a čo urobia sociálny pracovnici, prestanú sa zaujímať o klientov, klientom sa nič nestane ani nezomrú, ani to neovplyvni ich inteligenciu a zaujímať sa o nich môžu aj iní ľudia. Z týchto podkladov môže vyjsť iba jedna rovnica, nezáujem o sociálnu prácu, budú v nej pracovať iba nekvalifikovaní ľudia, pripadne tí čo pracujú v nej zo stredoškolským vzdelaním a robia si externe vzdelanie pod vplyvom zákona, ktorý už postupne nariaďuje, aby v soc, sfére pracovali ľudia s vysokoškolským vzdelaním.
1175.jpg
Pričom rovnica pokračuje s tým, že mladí, perspektívni ľudia s VŠ vzdelaním, odchádzajú do zahraničia ako to bolo i v prípade mojich spolužiakov a kolegov, alebo sa zamestnajú v inej oblasti pôsobenia ako je biznis, obchod, pedagogika, potravinový priemysel, doprava. Však ak by mali perspektívne pozerať na svoj život tak ak ostanú pracovať v sociálnej sfére nikdy by si nemohli dovoliť niekedy založiť napr. rodinu, kúpiť auto, nebodaj vybaviť hypotéku na byt na dom nehrozí, a dovolenka nad tým sa človek môže iba zasmiať. Ja pracujem v sociálnej oblasti iba z jediného dôvodu chcem niečo zmeniť, stále sa zamýšľam nad tým prečo sa sociálny pracovníci neozývajú, stačí im to odmeňovanie, alebo v nej pracujú ľudia, ktorých som spomínal, ( alebo iba ženy a majú bohatých manželov - to bol v vtip), aby som sa vrátil k dôvodu prečo tu pracujem: chcem posunúť sociálnu sféru z úrovni charitatívnej pomoci, za ktorú ju mnohí ľudia považujú a možno i samotní poslanci a samotná ministerka si myslia, že sociálny pracovník pracuje v tejto sfére pretože je to jeho poslanie, ako keby my sme neboli ľudia a nemali nijaké iné potreby. Môžem vás vyviesť naozaj z omylu sociálna práca nie je poslanie, ale povolanie a práca ako každá iná a zaslúži si spravodlivé odmeňovanie.
Ak sa tak nestane, mladí už teraz odchádzajú preč zo Slovenska, nezostavajú v sociálnej sfére ale pracujú v inej, postupne bude neprofesionálny prístup ku klientom, stane sa to, že pracovať s mládežou budú ľudia, ktorí budú mať názory, ktoré nebudú akceptované, a bude to smerovať nesprávnym smerom.

Iba tak na porovnanie platové ohodnotenie sociálneho pracovníka s vysokou školou je na úrovni stredoškoláka so zdravotníckym vzdelaním a možno aj samotného pedagóga s ročnou praxou a tiež so stredoškolským vzdelaním.

Tak naozaj sa oplatí študovať sociálnu prácu, alebo lepšie to napísané bude takto oplatí sa neodmeňovať týchto ľudí spravodlivo ku vzdelaniu a potom znášať dôsledky tohto konania.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?